Mire figyeljünk oda, ha autóval megyünk nyaralni?

Tételezzük fel, hogy nem hanyagoltuk el a kötelező karbantartásokat, amelyek kötelezően ajánlottak, ennek ellenére nyaralás előtt ismét érdemes átvizsgálni az autót. Kezdjük azzal, hogy megvizsgáljuk az olaj szintet és minőségét, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű legyen az autóban. Akár fogyaszt az autó olajat, akár nem, érdemes az utazás előtt bekészíteni egy liternyi, megfelelő minőségű tartalékot az autóba.

A motorolajon kívül az autó egyéb folyadékait is ellenőrizzük. A fékfolyadékot 2 évente érdemes cserélni. Ha ezt nem ejtettük meg, akkor még a nyaralás előtt cseréljük le, hogy a hőségben teljes terheléskor nehogy felforrjon, ami a fékhatás romlásához vezet.




A hűtőfolyadékot is cserélnünk kell időközönként, a fagyás pontjával a nyári hőségben nem lesz gond, viszont a szintje felettébb fontos. Ha pótolnunk kell, akkor tehetjük hűtőfolyadékkal, vagy akár vízzel is, utóbbi esetében fennállhat a korrózió veszélye.

A fent említetteken kívül fontos, hogy évszaknak megfelelő és jó profilmélységű abroncsokkal induljunk útnak, mivel a téli, vagy akár a négy évszakos garnitúrák sem tudnak megfelelő biztonságot nyújtani a nyári kánikulában. Fent már említettem a fékfolyadék cseréjét, de ezen kívül a fékek állapotát is vizsgáljuk át, hogy biztonságban indulhassunk el.

A légkondicionáló kényelmi szempontot szolgál, de a nyári kánikulában nagy megkönnyebbüléssel jár, ha megfelelően hűt. Ellenőrizzük a pollenszűrőt, ha koszos eltömődött, akkor cseréljük ki, hogy a levegő bejuthasson az utastérbe. A pára lecsapódása következtében nedvesség képződik a rendszerben, amely ideális élettér a különböző baktériumok számára. Ezek elszaporodása a kellemetlen szagokon túl veszélyes is az autóban ülőkre, hiszen allergiás reakciókat, légúti panaszokat is eredményezhet, ezért érdemes évente megejteni a klímatisztítást.

Az akkumulátorokat a téli időjárás szokta megviselni, de aki 3 évnél régebben cserélte le, annak ajánlott ellenőriztetnie az állapotát. A sok utastéri fogyasztó (navigáció, hűtőláda) és a „strandjáratok” miatti rövid járatok miatt előfordulhatnak töltés hibák. Ezért érdemes egy bikakábelt is elvinnünk magunkkal.



Ha fent említettek közül mindent ellenőriztünk az indulás előtt, akkor remélhetőleg nagyobb baj már nem történhet és megkíméljük magunkat az idegeskedéstől, és már csak az üzemanyag szintre kell oda figyelnünk.

Az autó felkészítése mellett érdemes nekünk is felkészülnünk. Készüljünk alternatív útvonallal is, ha kerülnünk kellene valamilyen okból. Kössünk assistance szolgáltatást, éves szinten tízezer forint körüli áron érhető el, de baj esetén jóval nagyobb összeget spórolhatunk meg.
,
Vége az iskolának és a következő napokban sokan kelnek útra. A nyaralás előtt viszont mindenképp szükséges az autónkat felkészíteni a hosszú útra, akár belföldre akár külföldre indulunk. Néhány hasznos tipp betartásával elkerülhetjük, hogy a nyaralásunkból rémálom legyen.